BLOG

Nowości ze świata mody

Tkaniny wiskozowe – pochodzenie i właściwości

Tkaniny wiskozowe są jednymi z popularniejszych propozycji w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym sklepie z tkaninami, dlatego też postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam ich pochodzenie, zastosowanie oraz właściwości użytkowe.

Czym jest wiskoza?
Wiskoza to włókno powstałe z naturalnej celulozy drzewnej poddanej procesom chemicznym. Sprawiają one, że staje się przędliwa, a także może być poddawana barwieniu czy matowieniu, aby uzyskać wymarzony efekt.

A jak to się stało, że wiskoza pojawiła się na rynku włókienniczym?
W XIX wieku odkryto pierwszy rozpuszczalny związek celulozy o właściwościach umożliwiających przędzenie włókien. Było to spełnieniem marzeń o zastąpieniu jedwabiu tańszym materiałem. Produkcja sztucznych włókien celulozowych rozpoczęła się w latach 1885-1890, kiedy to Chardonnet zgłosił patent na produkcję sztucznego jedwabiu metodą kolodionową i uruchomił pierwszą na skalę przemysłową produkcję jedwabiu sztucznego, czyli wiskozy.

 Jakie właściwości ma wiskoza?
Włókno wiskozowe w swoim składzie chemicznym jest porównywalne z bawełną, jednak pozostaje cały czas wilgotne, co sprawia, że tkaniny wiskozowe prawie się nie elektryzują i są chłodniejsze w dotyku niż bawełna. Dodatkowo, są to też tkaniny oddychające, podobnie jak bawełna, co czyni je idealnymi na upały. Wiskoza – podobnie jak inne tkaniny z włókien celulozowych – są mało sprężyste, w związku z tym gniotą się oraz są mniej wytrzymałe na rozrywanie niż np. jedwab. Wiskoza może mieć zarówno jedwabisty połysk, jak i matowy wygląd. Zależy to od kształtu przekroju poprzecznego włókna i dodatku środków matujących.

Oto kilka przykładów matowych i z połyskiem spośród naszych włoskich tkanin wiskozowych:

DSC06764-300x200
Lekko połyskująca tkanina wiskozowa o żakardowym splocie – Wiskoza O Splocie Żakardowym Na Bieli Kolorowe Motywy

Tkaniny wiskozowe mogą pojawiać się w wielu wariantach kolorystycznych i w przeróżne wzory, choć niebarwione włókna są białe. Natomiast bardzo dobrze przyjmują one barwniki oraz doskonale się zadrukowują, a kolory wyglądają na nich naprawdę pięknie. Spójrzcie tylko na przykłady kolorowych tkanin wiskozowych z naszego sklepu:

Ze względu na miękkość i cienkość, włókna wiskozowe są niezwykle przyjemne w dotyku i dlatego tak lubimy nosić sukienki, bluzki czy spódnice z nich wykonane. W naszym sklepie internetowym i sklepach stacjonarnych  znajdziecie nie tylko kryjące tkaniny wiskozowe, ale też transparentne żorżety wiskozowe. Oto kilka z naszych bestsellerowych tkanin wiskozowych, które najbardziej przypadły do gustu naszym klientkom:

Fakt, że wiskoza jest tak przyjemna w dotyku i oddychająca,  powoduje również to, że tak świetnie sprawdza się w roli podszewki. W końcu to podszewkę mamy najbliżej ciała i zależy nam na tym, żeby była ona miła dla skóry. Poniżej przedstawiamy Wam propozycje podszewek wiskozowych z naszego sklepu internetowego:

Wszystkie tkaniny wiskozowe w naszym sklepie internetowym znajdziecie pod tym linkiem: https://najko.pl/esklep/?pg=1&c=tkaniny-wiskozowe

Jeżeli macie jakieś pytanie, to zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego: https://najko.pl/kontakt/ lub do kontaktu telefonicznego.

newsletter