Konserwacja popularnych tkanin – jak o nie prawidłowo zadbać?
Zabiegi konserwatorskie to działania mające na celu jak najskuteczniejszą ochronę tkaniny przed szybkim zniszczeniem. Na wstępie pragniemy wspomnieć o materiałach zabytkowych oraz ich odpowiedniej konserwacji. W przypadku dobrze zachowanych tkanin tego typu czynność może być ograniczona do usunięcia jedynie nieestetycznych zabrudzeń. Natomiast kiedy mamy przed sobą materiał, który już dawno utracił swoje fizyczne właściwości, czyli znajdują się na nim spękania, zaciągnięcia itd., to wymaga on wzmocnienia (dublowania). Jest ono także konieczne w odniesieniu do materiałów uszkodzonych wskutek działania czynników biologicznych. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku konserwacji obecnie popularnych na rynku tkanin, co przybliżymy w poniższym wpisie.
Tkanina jedwabna – prawidłowa konserwacja
Czas pozostawić materiały zabytkowe i przejść do tych, które towarzyszą nam na co dzień, a przykładem jest m.in. tkanina jedwabna. Jak zadbać o jedwab? Sposobów jest kilka, należy do nich np. pranie chemiczne. Większość producentów ubrań z jedwabiu na wszytych metkach zastrzega, że są to rzeczy przeznaczone jedynie do prania suchego.
Natomiast decydując się na pranie ręczne, należy zwrócić uwagę na to, aby:
– nie wykonywać mocnego tarcia, nie przekręcać lub szorować tkaniny,
– prać w letniej wodzie,
– nie używać żadnych mocnych środków piorących, proszków wybielających itd.,
– po praniu delikatnie odcisnąć nadmiar wody – NIE WYKRĘCAĆ,
– nie suszyć ubrań na słońcu.
Pora na konserwację tkaniny wiskozowej
Tkanina wiskozowa jest materiałem bardzo dobrze przepuszczającym powietrze oraz chłonącym wilgoć. Niestety, ale posiada również istotną wadę – jest wrażliwa na pranie. Należy ją prać jedynie w niskich temperaturach (w 30 stopniach) lub chemicznie. Ubrania z wiskozy w wyższych temperaturach mogą się nieestetycznie kurczyć, a także odkształcać. Poza tym trzeba pamiętać o tym, aby tkaniny wiskozowe chować do szafy, gdy są już całkowicie suche, aby uniknąć ich zapleśnienia.
Wełna – jak o nią dbać, aby jej nie zniszczyć?
Wełna to naturalny materiał zwykle pozyskiwany z sierści owiec. Jak ją prać, aby zachowała swoje właściwości? Istnieje kilka wytycznych, o których koniecznie trzeba pamiętać. Wełna jest tkaniną nielubiącą wysokiej temperatury, a także agresywnych środków piorących – oba te czynniki mogą powodować, że jej łuski będą się o siebie zahaczały, a w rezultacie materiał stanie się szorstki. Dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury może się skurczyć. W przypadku materiałów wełnianych najważniejsza jest delikatność.
Pamiętaj o:
– unikaniu ciepłej wody przy praniu (pierz w letniej),
– niewykręcaniu ubrań z wełny,
– niewieszaniu wełnianych ubrań na wieszakach.
Łamiemy stereotypy! Przyjęło się, że pralka jest wrogiem wełny, jednak nie możemy uznać, że to w 100% prawda – jeżeli nasze urządzenie posiada program prania ręcznego, a temperatura nie będzie się zmieniać (30 stopni na minimalnych obrotach), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrzucić nasz wełniany sweter do pralki.
Konserwacja lnu, bawełny i poliestru
Zacznijmy od lnu! O cennych właściwościach tego materiału pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie, więc teraz skupmy się na jego konserwacji. Na co zwrócić uwagę? Tkaniny lniane najlepiej jest prać ręcznie w chłodnej bądź letniej wodzie. W sytuacji, w której materiał ten zostanie poplamiony, trzeba pamiętać, aby nie stosować wybielacza, który osłabia włókna lniane i może spowodować odbarwienia. Zabronione jest ciągnięcie, wykręcanie czy wyciskanie lnu! Jeżeli chodzi o sposób suszenia, to z powodzeniem tkaninę tę (lekko wilgotną) można pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.
Teraz przejdźmy do bawełny, czyli naturalnego włókna pochodzenia roślinnego. Najczęściej pierze się ją w 40 stopniach (świetnie znosi pranie w pralce), zaś prasuje w temp. do 200°C. Zazwyczaj tkaniny bawełniane można suszyć w suszarce.
Z kolei tkaniny poliestrowe mają zastosowanie w wielu różnych dziedzinach – najczęściej wykorzystuje się je do wyrobu odzieży. Cechują się one odpornością na rozciąganie, a także dużą sprężystością. Poliester z powodzeniem można prać (zwykle w 60°C) oraz suszyć na świeżym powietrzu. Jeżeli zaś chodzi o jego prasowanie, to należy zwrócić uwagę na to, aby temperatury były niskie, przez co unikniemy przypalenia i wybłyszczenia tkaniny.
Konserwacja tkanin obejmuje kilka ważnych kwestii (prasowanie, suszenie, pranie), a także pomaga odpowiedzieć na pytanie – jak dbać o dany materiał, aby ten jak najdłużej prezentował się estetycznie i schludnie? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz specyfiki. Jeżeli pojawiają się zagwozdki dotyczące sposobów pielęgnacji danej tkaniny, to ten wpis blogowy rozwieje wszelkie wątpliwości!