BLOG

Nowości ze świata mody

Poszewki dekoracyjne – lepsze gotowe czy własnoręcznie robione?

Zdarza się, że przychodzi nam do głowy pomysł obdarowania bliskich prezentem w postaci poduszki z uroczym motywem bądź w oryginalnym kolorze. Taki upominek nie tylko będzie przypominał o nas, lecz również przyozdobi wnętrze większości pomieszczeń. Co więcej, poduszka umila czas spędzony w fotelu bądź na sofie, kiedy ma się chwilę na odpoczynek. Jednak dając komuś prezent chcemy, żeby było to coś wyjątkowego. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby w takim razie samodzielne uszycie poszewki na poduszkę?

Prezent od serca – własnoręcznie wykończona poduszka

Kiedy przychodzi czas zorganizowania dla bliskiej osoby prezentu, natłok myśli nie pozwala podjąć właściwej decyzji, lub – wręcz przeciwnie – nic nam nie przychodzi do głowy. W takim momencie warto zastanowić się nad praktycznymi upominkami, które mogą być wykorzystywane na co dzień. Jednym z takich pomysłów jest ozdobna poduszka. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni co do gustu obdarowywanego, można zdecydować się na kupno poduszki w neutralnych, klasycznych kolorach. Odcienie szarości, bieli czy czerni pasować będą do każdego wnętrza.

Kiedy natomiast wiemy, co zadowoli bliską nam osobę, możemy postawić na poduszkę DIY. Taka przygotowana samodzielnie poduszka może być pamiątką na długie lata. Wbrew pozorom uszycie samemu poszwy na poduszkę nie jest wcale takie trudne. Kwadratowy kształt i proste linie szycia powodują, że nawet niedoświadczona w tym zakresie osoba powinna sobie z takim zadaniem poradzić. W takim razie od czego powinniśmy zacząć?

Dobór materiału i ozdób

DSC05310

Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w wypełnienie poduszki. To ono jest podstawą do jej ozdobnej części w postaci poszewki. W zależności od potrzeb, przeznaczenia oraz osobistych preferencji, można wybrać wypełnienie naturalne bądź syntetyczne. O ile w poduszkach przeznaczonych do spania zwraca się szczególną uwagę na wypełnienie, o tyle w przypadku dekoracyjnych jest to kwestia drugorzędna. Jeśli zatem mamy już poduszkę oraz znamy jej wymiary, powinniśmy podjąć decyzję co do materiału, który ma posłużyć jako jej dekoracja.

Poszewkę można stworzyć z niemal dowolnego materiału – wszystko uzależnione jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy zastosować koronkowe lub cekinowe zdobienia, idealnie do tego nada się naturalny jedwab czy sztuczna satyna bądź welur. W przypadku, gdy chcemy aby nasza poszewka nawiązywała do regionalnej kultury bądź była w stylu rustykalnym, najlepiej postawić na naturalne tkaniny takie jak bawełna czy len. Można wtedy (na materiał w naturalnym kolorze) zaaplikować naszywkę z ludowym motywem lub – jeśli czujemy się na siłach – samemu wyszyć ozdobny haft.

Można również stworzyć poszewki dla fanów modowych. Dostępne są tkaniny z motywami Versace, Cavalli lub słynnej kratki Burberry. Takie materiały nie potrzebują dodatkowych ozdób. Jeśli natomiast poduszka ma być prezentem na Mikołajki bądź Boże Narodzenie, można również zdecydować się na wzór w gwiazdki lub śnieżynki.

Przygotowanie do szycia i rodzaje poszewek

Gdy mamy już wybrany materiał, należy się zastanowić jaką jego ilość potrzebujemy; na małą poduszkę o wymiarach 40 x 40 cm potrzebna jest tkanina o wymiarach 50 x 100 cm. Zależnie od celu, trzeba przygotować ozdobne materiały jak np. koronki oraz naszywki, frędzle lub cekiny. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w szpilki krawieckie, nożyczki, miarę oraz kolorystycznie dobrane nici. Można wszystko wykonać ręcznie, aczkolwiek maszyna do szycia znacznie przyspiesza oraz ułatwia pracę.

DSC_0216

Najprościej i najszybciej wykonuje się poszewki z zakładką, czyli dodatkowym materiałem służącym zakryciu wypełnienia poduszki. W przypadku poduszki o wymiarach 40 x 40 cm, można przyjąć wymiary 42 x 95 cm. Krótszy bok ma dodany zapas na szwy, a dłuższy posiada nadmiarowy materiał przeznaczony na wspomnianą zakładkę. Na dłuższym odcinku należy zaznaczyć odległości 40 i 80 cm i na wysokości tej pierwszej złożyć materiał. Następnie należy zszyć oba boki – oczywiście na lewej stronie. Na koniec ułożyć zakładkę na zszytych bokach i przyszyć ją do nich. Warto zabezpieczyć zszyte krawędzie dodatkowym ściegiem zapobiegającym strzępieniu się materiału. Po skończonym szyciu należy wyprasować dokładnie poszewkę i gotowe!

W przypadku, kiedy chcemy wszyć zamek błyskawiczny, wystarczy zamiast zakładki zostawić mniej więcej 2 cm i wszyć zamek w odwróconą na lewą stronę poszewkę. Najtrudniejszą do wykonania poszewką jest ta z guzikami – nie dość, że trzeba z jednej strony przyszyć guziki, to z drugiej strony materiału należy przygotować otwory i porządnie je zabezpieczyć. Można je również zastąpić zatrzaskami – dzięki czemu nie będzie trzeba obszywać miejsc na guziki. W obu przypadkach należy także pamiętać o zapasie materiału – wynoszącego również około 2 cm.

Kiedy nie mamy zbyt wiele czasu i pomysłu na uszycie poszewki, najlepszą opcją jest po prostu zakup gotowej poduszki. Jednak gdy zależy nam na doborze konkretnego materiału czy poduszkach z nietypowymi motywami, których nie można znaleźć na sklepowych półkach, warto zdecydować się na własnoręcznie uszytą poszewkę. Będzie ona oryginalnym prezentem dzięki dobranym indywidualne ozdobom i wykończeniom. Ponadto wybrany przez nas, dobry jakościowo materiał i porządnie wykonane szwy pozwolą cieszyć się z takiego upominku przez długi czas.Te powody sprawiają, że taka samodzielnie stworzona poduszka, jest warta poświęconego czasu i zachodu.

newsletter