BLOG

Nowości ze świata mody

Sztuczne futerka — zastosowanie

Coraz częściej słyszy się o konieczności zrezygnowania z produkcji naturalnych futer. Główną przyczyną jest oczywiście ochrona zwierząt, jednak powodów, dla których warto zmienić podejście do tej kwestii, może być o wiele więcej. Czy jeśli jednak komuś podoba się wygląd i faktura futra, to musi pogodzić się on z niemożnością korzystania z tego rodzaju ubrań? Niekoniecznie, ponieważ świetną alternatywą dla naturalnych futer są te ekologiczne, w żadnym stopniu niepodchodzące od zwierząt, lecz całkowicie stworzone z materiałów syntetycznych.

Zalety sztucznych futer

marjan-blan-marjanblan-uLsxYsRl440-unsplash

Sztuczne futra pozwalają cieszyć się specyficznymi właściwościami charakterystycznymi dla futer naturalnych, takimi jak gęste, błyszczące włosie, które jest delikatne w dotyku oraz zapewnienie ciepła. Przede wszystkim ich struktura, przypominająca prawdziwe włosie, może być imponująca. Jednak najważniejszym aspektem przemawiającym za nimi jest brak konieczności pozyskiwania surowców odzwierzęcych. Co ciekawe, w przeciwieństwie do futer naturalnych, te sztuczne nie mogą wywołać reakcji alergicznych, dlatego mogą je nosić nawet osoby z wrażliwą skórą.

Naturalne futro jest z kolei ciężkie, co może nieco męczyć podczas noszenia go. Za to sztuczne futerko jest lekkie, nawet to z długim włosiem czy gęsto tkane. Różnica ta wynika z odmiennej podstawy włosia, ponieważ w przypadku naturalnego futra jest to prawdziwa skóra zwierzęcia, co przyczynia się do zwiększenia ciężaru odzieży. W przypadku sztucznego futerka tkanina jest lekka i przyjemna w noszeniu. Dzięki temu można nie tylko dobrze wyglądać, lecz również czuć się komfortowo.

Naturalnych futer nie można również samemu prać bądź czyścić. W przypadku pobrudzenia podszewki należy ją wypruć i wszyć nową. Dodatkowo należy zabezpieczać futro latem przed owadami i nie wystawiać go na słońce, zaś w zimniejsze miesiące nie doprowadzać do zamoknięcia. Naturalne futra są również o wiele droższe od ich ekologicznych, sztucznych odpowiedników. Dlatego te pierwsze są symbolem luksusu i bogactwa.

Ekologiczne futra można zazwyczaj prać, jedynie wystarczy wybrać odpowiedni program w pralce. Po wypraniu należy rozwiesić tkaninę na wieszaku lub suszarce i poczekać aż wyschnie. Na koniec powinno się wyczesać włosie grzebieniem czy delikatną szczotką. Dzięki temu pasma będą rozdzielone i odpowiednio puszyste. Jeśli jednak futerko znacznie się ubrudziło, najlepiej oddać ubranie do pralni chemicznej. Specjaliści wiedzą dokładnie jak potraktować tego rodzaju tkaninę.

Przeznaczenie futerek

Ilość możliwości zastosowania sztucznego futra jest nawet większa niż w przypadku jego naturalnego odpowiednika. Materiał ten wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji odzieży. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań można wyróżnić puszyste, zimowe płaszcze czy szale lub czapki. To właśnie tego rodzaju ubrania najczęściej można zauważyć wśród wyrobów z futra naturalnego. Jakie jeszcze pomysły można zrealizować przy pomocy ekologicznych futerek?

jon-tyson-eBN71NgyPU8-unsplash

Wśród ciekawych materiałów ekologicznych można wyróżnić cienkie i delikatne futerka, które można dobrać kolorystycznie do okazji. Dobrym przykładem może być uroczystość ślubna, odbywająca się podczas zimowych miesięcy. Aby zapewnić komfort cieplny pannie młodej, najlepiej uszyć wygodne i urocze bolerko w jasnym kolorze, które będzie dobrze komponować się z białą suknią ślubną. Taka narzutka to nie tylko idealne uzupełnienie kreacji, lecz również element spełniający funkcję dodatkowego ocieplenia.

Niezwykle modnym i efektownym rozwiązaniem jest również noszenie futrzanych kardiganów czy kamizelek. Są już one stałym elementem kobiecej garderoby. Można wykonać taką kamizelkę samemu, ponieważ ma prosty krój, a to docenią wszystkie osoby, które nie mają dużych zdolności krawieckich. Klasycznym wyborem jest oczywiście beżowe futerko, w naturalnym kolorze, jednak osoby lubiące bawić się modą i stawiające na bardziej awangardowe zestawienia, zdecydują się na futerka kolorowe, jak chociażby w kolorze różu.

Dobrą okazją, by przekonać się do sztucznych futerek, jest wykorzystanie ich do wystroju wnętrz. Wszelkiego rodzaju narzutki, koce czy poduszki mogą z powodzeniem udekorować wnętrza w różnych stylach. Krótkie i delikatne futerka świetnie nadają się na ciepłe pledy — można wtedy zastosować futerko z jednej strony, a z drugiej strony wykorzystać inny, ozdobny materiał. Korzystanie z mięciutkiego i puszystego koca potrafi uprzyjemnić każdy jesienny czy zimowy wieczór. Świetnym pomysłem jest również uszycie poduszek z futerka o długim, gęstym włosiu w nietypowej kolorystyce, co pozwala na uzyskanie efektownej ozdoby dla sofy.

Jak widać, sztuczne futerka będą mogły niedługo wyprzeć te naturalne. To dzięki szerokim możliwościom oraz wspaniałym właściwościom sztucznych futer każdy może je nosić. Ochrona zwierząt, niższa cena oraz łatwiejsza pielęgnacja sztucznych tkanin przechylają szalę na ich korzyść w porównaniu z naturalnymi, ciężkimi i drogimi futrami. Dlatego warto przemyśleć swoje decyzje zakupowe i zanim kupi się płaszcz z lisa czy norek, przeanalizować wszystkie za i przeciw.

newsletter