Najczęstsze Pytania Dotyczące Jedwabiu

BLOG

Najczęstsze Pytania Dotyczące Jedwabiu

Jedna z historii dotycząca pierwszego zastosowania jedwabiu dotyczy cesarzowej Chin Si Ling Schi, która to podobno przed 5000 lat zauważyła, jak gąsienica jedwabnika się oprzęda. Władczyni odplątała owo włókno i zdecydowała się zrobić z niego tkaninę.

 

Jak powstaje jedwab?

Najczęściej mamy do czynienia z jedwabiem hodowlanym, czyli tym pozyskiwanym z kokonów gąsienic jedwabnika morwowego. Oprócz nich, istnieje też wiele gatunków dziko żyjących jedwabników, najpopularniejszych spośród nich jest jedwabnik dębowy (tussowy).

Po rozwinięciu kokonów jedwabnika, łączy się kilka nitek, by uzyskać wystarczająco grubą nić. Tworzy się w ten sposób greżę, z której tkane są znane nam jedwabne tkaniny.

 

Na jaką pogodę nadaje się jedwab?

Ta wyjątkowa tkanina nadaje się do noszenia przez cały rok. Z jednej strony, jest przyjemnie chłodna w dotyku i dzięki swej małej porowatości gładko układa się na skórze, działając ochładzająco. Co więcej, cechuje się on wysoką higroskopijnością, czyli może przyjąć znaczną ilość pary, nie sprawiając wrażenia wilgotnego w dotyku, nadaje się więc nawet na największe upały. Z drugiej, nawet te cienkie tkaniny jedwabne potrafią zatrzymywać ciepło zimą, ponieważ ze względu na swój gęsty splot nie pozwalają mu się łatwo wymykać.

 

Czy jedwab jest bardzo delikatny?

Jest to bardzo wytrzymała tkanina o wysokiej sprężystości i bardzo dobrej rozciągliwości (10-30% długości początkowej). Jednakże czynniki takie jak pot, dezodoranty lub perfumy mogą powodować odbarwienia na jedwabiu i sprawić, że stanie się on łamliwy. Również silne detergenty oraz suszenie w suszarkach bębnowych czy w pełnym słońcu będą szkodliwie wpływać na stan tkaniny.

 

Co uszyć z jedwabiu?

Jedwab najczęściej gości w szafach pań, szyje się z niego bowiem sukienki, bluzki, spódnice, ale także elegancką bieliznę. Obecny jest także w dodatkach takich jak szale czy chusty. Jednak warto pamiętać, że najlepsze krawaty i muchy są właśnie z jedwabiu.

Jedwab można wykorzystywać nie tylko w wyrobie odzieży, ale może także urozmaicać i upiększać wygląd naszych domów, np. w postaci dekoracji jak obrusy, bieżniki czy pościeli.

 

Tkaniny jedwabne dostępne w naszym sklepie:

 

Satyna jedwabna cechująca się gładką powierzchnią, często lekko połyskliwą. Ze względu na fakt, że dobrze się układa, często używa się jej w produkcji odzieży.


Satyna Jedwabna (Raporty) Kwiaty Na Czerni, Dolce & GabbanaSatyna Elastyczna Kwiaty i Kolibry Na Niebieskim, Gucci

 

Szantungi jedwabnegrubsze tkaniny z jedwabiu dębowego o splocie płóciennym, z osnową z nitek greżowych i wątkiem z nitek płomykowych.

          

Szantung w Tęczowe Pasy | Szantung Fuksja z Chabrowymi Nitkami

Jedwabie gofrowane, czyli lekko przejrzyste tkaniny o gofrowanej fakturze, świetnie sprawujące się zarówno do szycia odzieży, jak i dodatków.

Jedwab Gofrowany Kwiaty Na Zieleni | Jedwab Gofrowany Kwiaty Na Bieli | Jedwab Gofrowany Owoce Na Błękicie, Dolce & Gabbana

 

Burety i grubo tkane jedwabie, czyli matowe, supełkowate tkaniny jedwabne o splocie płóciennym lub skośnym. Najczęściej używa się ich do produkcji odzieży wierzchniej, spodni, spódnic, ale także dodatków i obszyć w efektownym stylu, np. kołnierzy.

Bureta Jedwabna | Jedwab Grubo Tkany, Dolce & Gabbana

Odpowiedź