Len i jego właściwości
Len to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Co ciekawe, był wykorzystywany już w starożytności przez Egipcjan, którzy używali go do dekoracji świątyń, mumifikacji zwłok, tworzenia żagli na statkach, a także szycia odzieży, w tym m.in. szat kapłanów. Od wielu lat tkanina ta cieszy się niesłabnącą popularnością i ma swoich wiernych zwolenników – jaka jest tego przyczyna? Posiada ona szereg zalet, takich jak: lekkość, przewiewność czy higroskopijność (bowiem len doskonale odprowadza z ciała wilgoć).
Powstawanie tkaniny z lnu – najważniejsze informacje
Najlepszym czasem na wysiew lnu jest marzec bądź kwiecień. Po upływie dwóch miesięcy pojawiają się kwiaty (o barwie niebiesko-fioletowej), a następnie torebki nasienne. Pierwszym sygnałem do zbiorów jest żółta łodyga. Co należy zrobić później? Wyrwać całą roślinę razem z korzeniami. Następnie len potrzebuje moczenia. Kiedyś odbywało się to na trawie w porannej rosie – proces ten nazywany był roszeniem, a do oddzielenia elementów rośliny używano międlarki oraz cierlicy. Kolejny etap poświęcony jest czesaniu lnianych włosów, a także ich przędzeniu na kołowrotkach bądź wrzecionach. To wtedy, z przędzy powstaje nić – a z niej tkanina.
Etapy procesu w skrócie:
- Oddzielenie łodygi od nasion.
- Moczenie łodygi w wodzie.
- Suszenie, a następnie łamanie łodyg, aby oddzielić je od włókien.
- Czesanie gotowych wiązek, w celu pozbycia się zanieczyszczeń.
- Przędzenie gotowych włókien, a następnie ich tkanie.
Tkaniny wytworzone z lnu – charakterystyka
Tkaniny lniane wytwarza się z roślinnego włókna pozyskiwanego z łodygi lnu. Warto podkreślić, że jest to hypoalergiczny, oddychający i gładki materiał. Mogłoby się wydawać, że ze względu na swoją lekkość – len – jest mało trwałą tkaniną, jednak nic bardziej mylnego! Należy zaznaczyć, że cechuje się on wysoką odpornością na powstawanie przetarć oraz rozciąganie. Ponadto posiada właściwości chłodzące, dlatego też tak często wykorzystywany jest do produkcji odzieży na lato. Istnieje kilka wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji odzieży lnianej. Należy pamiętać, aby ubrania te prać w temperaturze 30 stopni, wirować na niskich obrotach (lub wcale), jak również prasować, kiedy są jeszcze wilgotne.
Za co uwielbiamy ubrania wykonane z lnu?
- są niezwykle przewiewne i pozwalają skórze oddychać,
- nie uczulają, dlatego też są dedykowane wszystkim alergikom, poza tym nie są podatne na tworzenie się grzybów oraz skupisk bakterii,
- są wytrzymałe – włókna są odporne na wysokie temperatury,
- nie przepuszczają UV – pochłaniają szkodliwe promieniowanie,
- są odporne na brud, przykre zapachy,
- są ekologiczne, bowiem do uprawy lnu nie zużywa się pestycydów i dodatkowej wody,
- są biodegradowalne – len całkowicie się rozkłada, a tym samym nadaje się do recyklingu,
- są przyjemne i miłe w dotyku,
- estetycznie się prezentują – cechuje je piękny, subtelny połysk. degradowalne – len całkowicie się rozkłada, a tym samym nadaje się do recyklingu,
- są przyjemne i miłe w dotyku,
- estetycznie się prezentują – cechuje je piękny, subtelny połysk.
Odzież lniana – przykładowe stylizacje
Lniane ubrania są perfekcyjnym wyborem na stylizację letnią, w tym także wakacyjną. W każdej kobiecej garderobie koniecznie powinna znaleźć się wygodna sukienka uszyta z lnu, którą zestawić można z wiklinową torebką, sandałkami typu rzymianki oraz kapeluszem. Ciekawym wyborem są również lniane garnitury (damskie i męskie), prezentujące się niezwykle gustownie – w tym wypadku należy postawić na wysokiej jakości tkaninę lnianą. Oczywiście, krótkie spodenki z lnu nadal są w trendach i znakomicie sprawdzą się podczas pieszych, wakacyjnych wędrówek. Na romantyczną randkę na plaży świetną opcję stylizacyjną dla mężczyzn stanowią eleganckie koszule wykonane właśnie z tej tkaniny. Nie ma co ukrywać, że ubrania uszyte z syntetycznych materiałów coraz szybciej się niszczą, natomiast len z każdym praniem staje się bardziej miękki oraz gładszy.
Odzież uszyta z lnu jest niezwykle komfortowa, ekologiczna, a także estetyczna. Świetnie sprawdzi się zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej. Doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na samodzielne uszycie ubrania z lnu lub zlecenie tego zadania doświadczonej krawcowej, dzięki czemu można mieć pewność, że zarówno jego krój, jak i kolorystyka będą doskonale dopasowane do naszego ciała.