BLOG

Nowości ze świata mody

Jak przygotować szafę na zimę – własnoręcznie uszyty kardigan lub żakiet z tkanin wełnianych

Przykrywające chodnik szkarłatne i żółte liście, kubek kawy w dłoni, rosnące w ogródkach dynie oraz… malejące z dnia na dzień temperatury. Jesień z pewnością ma swój urok, jednak warto pamiętać, że podczas relaksujących październikowych spacerów warto zadbać też o odpowiednio ciepły ubiór. Poprzedzające zimę miesiące są więc idealnym momentem na to, by wyciągnąć z szuflady zasłużone akcesoria krawieckie i uszyć kilka ciepłych i wygodnych ubrań. Jeżeli zaś z nigdy nie mieliśmy w ręku igły bądź szydełka, to coraz dłuższe wieczory nadadzą się idealnie na naukę relaksującego rzemiosła, jakim jest szycie.

Z jakiej tkaniny uszyć kardigan lub żakiet?

DSC07398

Zanim zabierzemy się do rękodzieła, trzeba oczywiście zakupić odpowiednie materiały. Które z nich najlepiej nadadzą się do uszycia wygodnych, zapewniających odrobinę ciepła w chłodne jesienne dni ubrań? Możliwości jest bardzo wiele, jednak w tym przypadku naturalnym wyborem wydają się być tkaniny wełniane.
Wełna to ogólnikowe określenie materiału pozyskiwanego z runa zwierząt takich jak owce, lamy, alpaki czy wielbłądy. Charakteryzuje się ona przede wszystkim dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu idealnie nadaje się do szycia ubrań zapewniających doskonałą ochronę przed zimnem. Oczywiście nie jest to materiał pozbawiony wad. Wełna przejawia tendencję do kurczenia się podczas kontaktu z wilgocią czy wysoką temperaturą. Mimo to, jest to doskonały materiał na ciepły kardigan lub żakiet. Jakie są tkaniny wełniane i czym się charakteryzują?

Z pewnością każdy kojarzy tweedowe marynarki, tak niegdyś popularne w nadwiślańskim kraju. Ta wełniana tkanina, znana także jako donegal, cechuje się wyjątkową wytrzymałością. Odpowiednio wykonane ubranie z tweedu może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Równie popularny jest kaszmir, który jednak jest materiałem znacznie droższym. Tę stosunkowo drogą tkaninę tworzy się z wełny pozyskiwanej z runa kóz kaszmirskich. Zwierzęta te hoduje się w Himalajach, a pozyskiwanie tego luksusowo materiału wymaga ręcznej selekcji cieńszych włosów. Jest to jednak wyjątkowo piękne włókno o charakterystycznym połysku.

Inną, również powszechnie znaną tkaniną z wełny, jest moher. W przeciwieństwie do kaszmiru jest to materiał tani. Wykonane z moheru ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku, jednak łatwo się deformują. Ten materiał nadaje się idealnie przede wszystkim na czapki, szaliki czy sweterki.

Rodzajów tkanin wełnianych jest znacznie więcej. Większość z nich nada się do uszycia nie tylko kardiganu czy żakietu, ale też sukienki, spódnicy, marynarki, kurtki, kamizelki, szalika czy właściwie każdego innego rodzaju odzieży. Materiał, z którego skorzystamy, warto wybrać wedle własnego gustu.

Szycie z wełnianych tkanin – jak się do tego zabrać?

DSC07800

Dobrze jest posiadać odpowiedni wykrój, który z łatwością znaleźć można w internecie, jednak i bez niego można uszyć piękny i wygodny kardigan bądź żakiet. Tkaniny z wełny należy przed krojeniem wyprasować z użyciem pary. W tym celu należy użyć specjalnego urządzenia do prasowania lub podłożyć pod żelazko wilgotną ściereczkę. Za krojenie i szycie można zabrać się wtedy, gdy materiał zdąży wystygnąć. Należy pamiętać, że prawie wszystkie tkaniny wełniane mają kierunek włosa. Na gotowym ubraniu włos będzie układał się z góry na dół, jednak podczas szycia części wykroju powinny być ułożone na materiale tak, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę. Na szczęście do szycia tkanin wełnianych nie trzeba zaopatrywać się w specjalną igłę.

Wieczory w ciepłym sweterku

Nagrodą za momentami siermiężny proces szycia jest niezwykle przyjemne w dotyku ubranie, które z pewnością pomoże ogrzać się w chłodne listopadowe wieczory. Zwłaszcza dzianiny wełniane są wyjątkowo wygodne i elastyczne, dzięki czemu noszenie uszytego z nich swetra to sama przyjemność. To idealny wybór zarówno na jesienny spacer, jak i wieczór spędzony pod kocem, z kubkiem kawy bądź herbaty w dłoni.

newsletter