BLOG

Nowości ze świata mody

Akcesoria i tkaniny niezbędne dla początkujących krawców

Krawiectwo wymaga sporej cierpliwości i bez wątpienia również motywacji. Ta rośnie za każdym razem, kiedy gotową bluzkę czy sukienkę wyciąga się spod maszyny. Wiele osób zastanawia się nad szyciem hobbystycznym, jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak się przygotować. Zanim pierwszą własnoręcznie uszytą odzież będzie można na siebie włożyć, przez dłonie początkującego krawca przejdą metry tkanin. Aby przyspieszyć proces nauki, warto zapoznać się z podstawami szycia.

Jakie akcesoria przygotować do szycia?

akcesoria do szycia

Nie da się wyobrazić szycia bez użycia odpowiedniego zestawu akcesoriów krawieckich. Wbrew pozorom nie jest ich dużo, jednak każdy z przedmiotów będzie przydatny zarówno osobie początkującej, jak i już zaawansowanemu krawcowi. Pierwszym, podstawowym elementem wyposażenia takiego zestawu są przede wszystkim nici. Mogą one być o różnej trwałości i kolorystyce. Na początek zaleca się wybór uniwersalnych, czyli tych koloru białego, czarnego bądź beżowego. Kolejną rzeczą są zapasowe igły – mogłoby się wydawać, że producenci maszyn zaopatrzyli ją w odpowiedni asortyment, jednak podczas prac, szczególnie początkujących osób może zdarzyć się, że igła wygnie i połamie się. Różnej grubości zapasowe igły będą wówczas przydatne.

Przed przystąpieniem do pracy zaleca się zaopatrzyć również w zapasowe szpulki, przez co nie będzie trzeba ciągle nawijać nowych kolorów nici, a dodatkowo można kupić też akcesoria, które ułatwią przypinanie i podciąganie materiału – to między innymi agrafki lub szpilki. W sklepach można również znaleźć specjalne kredy oraz mydła do rysowania po tkaninach, które ułatwią wycinanie kształtów lub tworzenie wybranych wzorów. Takie produkty nie pozostawią śladów na materiale.

Krawcy powinni posiadać także tzw. prujkę, która umożliwi wygodne rozcinanie szwów oraz nożyczki krawieckie, które są znacznie lepszym wyborem niż te zwykłe, gdyż przede wszystkim nie strzępią materiału. Pozostały jeszcze dwa podstawowe elementy wyposażenia zestawu krawca – centymetr krawiecki oraz żelazko. Pierwszy z nich pozwoli precyzyjnie nałożyć wymiary, natomiast żelazko będzie przydatne, aby zaprasować tkaninę.

Jak przygotować tkaninę przed szyciem?

Mało osób początkujących wie, czym jest dekatyzacja. To bardzo ważny proces przygotowania tkaniny do szycia, który ma wpływ na późniejsze użytkowanie ubrania, jego jakość oraz trwałość. Często zakupiona w sklepach odzież wygląda świetnie dopiero do momentu pierwszego prania. Później zaczyna ona się kurczyć, a efekt nie jest już tak zdumiewający. Jest to konsekwencja niezahartowania tkaniny gorącą parą. Dekatyzacja może zostać przeprowadzona w domu i nie wymaga się specjalnych, drogich urządzeń.

tkanina wiskozowa w kratę

Aby tkanina nie zniszczyła się zbyt szybko, przed szyciem powinno się ją przeprasować żelazkiem z parą. Można również, zamiast tego, namoczyć materiał w gorącej wodzie, a następnie go wysuszyć oraz wyprasować. Inną metodą na domową dekatyzację jest wypranie tkaniny w pralce, jednak bez proszku, po czym również wysuszyć i wyprasować. Technik jest z pewnością znacznie więcej i stosuje się tę, która jest odpowiednia dla danego rodzaju materiału.

Jakie ubrania zacząć szyć na początku?

Szycie odzieży jest dość trudnym zadaniem, do którego należy podchodzić stopniowo. Na początek warto przede wszystkim wybrać odpowiednie tkaniny. Polecane są te grube i elastyczne, gdyż nie będą się ślizgać podczas szycia, a przy tym nie zniszczą się tak szybko. Warto zapoznać się z rodzajami materiałów oraz ich cechami charakterystycznymi. Dobry sklep z tkaninami pomoże przy doborze właściwego produktu dla osoby początkującej. Proponowane są między innymi tkaniny bawełniane dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki, natomiast dla osób, które już zyskały nieco doświadczenia i chcą spróbować nowych wyzwań, poleca się między innymi tkaniny jedwabne i koronkowe. Sklep internetowy bądź stacjonarny z tkaninami umożliwia dobór różnej długości materiałów, z których mogą powstać dowolne elementy garderoby.

Żeby nie zniechęcić się do krawiectwa, warto zacząć od tworzenia prostej odzieży. Mnóstwo satysfakcji sprawi na początek uszycie swojej własnej czapki, szalika lub woreczka ściąganego gumką. Ułatwi to zapoznanie się z narzędziami krawieckimi oraz zmotywuje do dalszej pracy. Kolejnym krokiem w poszerzaniu swoich umiejętności może być zaprojektowanie i wykonanie dziecięcych spodenek. W miarę upływu czasu można przerzucić się na trudniejsze w obrabianiu tkaniny, w tym zrobić oryginalny, koronkowy obrus czy jedwabną narzutę. Bez względu na wybrane tkaniny, sklep internetowy Najko jest w stanie dostarczyć je w różnych wzorach i kolorach. Dzięki temu można stworzyć idealne kreacje letnie i zimowe.

Przygoda z krawiectwem oprócz doboru odpowiednich tkanin i akcesoriów wymaga również zaznajomienia się z rodzajem szwów i technikami przygotowywania poszczególnych ubrań. Niemniej jednak wiele z tego można nauczyć się w praktyce. Warto zagospodarować wolny czas i zainteresować się krawiectwem – tworzyć własne bluzki, a z czasem też sukienki o niepowtarzalnym kroju, którego nie spotka się w żadnym innym sklepie z odzieżą.