BLOG

Nowości ze świata mody

Jak przerobić stare ubrania?

Czasem ciężko pozbyć się ulubionych, ale już nieco zniszczonych oraz niemodnych ubrań ze swojej szafy. Wbrew pozorom wcale nie trzeba ich od razu wyrzucać, gdyż można je samodzielnie i w prosty sposób przerobić. DIY (z ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam) w kontekście nadawania drugiego życia starym ubraniom zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, bowiem duża grupa osób zaczęła w końcu zdawać sobie sprawę z tego, że ich częste zakupy nie wpisują się w proekologiczne podejście do życia. Obecnie kupno nowej bluzki, sukienki bądź kolejnej pary spodni nie jest tak bardzo w modzie, jak bycie eko!

Najszybsze sposoby na przerobienie starych ubrań

sew-7086689_640

Na samym wstępie należy wspomnieć, że do przerobienia starych ubrań niepotrzebne są profesjonalne, a zarazem drogie akcesoria. Do tego celu wystarczą: nożyczki, igła, nici oraz maszyna do szycia (choć nie zawsze jest ona wymagana). Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie ze starej rzeczy unikatu. Uwaga! Nie musimy nawet posiadać ogromnych umiejętności krawieckich – najważniejsza jest wyobraźnia. W sklepach dostępne są oryginalne grafiki służące do naprasowania bądź naszycia na ciuchy. Można je przykładowo zastosować na ulubionej koszulce, nakładając wybrany obrazek na przetarte, nieestetycznie prezentujące się miejsce. Kolejnym sposobem na nadanie drugiego życia np. spodniom jest ich skrócenie, a także postrzępienie nogawek, co jest niezwykle modne w 2022 roku. Jak to zrobić? Należy zaznaczyć, w którym dokładnie miejscu chcemy skrócić nasze dżinsy, następnie pewnym ruchem obciąć niepotrzebny materiał, a na końcu wyjąć nitki.

Inne sposoby na przerobienie swoich ubrań

  1. Przestałaś lubić długie spódnice? W takim razie skróć znajdujące się w Twojej garderobie modele o długości maxi. Na tych dżinsowych możesz dodatkowo naszyć kolorowe grafiki, które sprawią, że spódnica będzie prezentowała się zupełnie inaczej.
  2. Nie chcesz kupować bluzek na lato? Skróć (zbyt długie) rękawy w bluzce, która jest według Ciebie niewygodna, niemodna lub zwyczajnie Ci się nie sprawdziła.
  3. Dodaj do swojej sukienki ozdobę w postaci frędzli, które sprawią, że będzie można ją z powodzeniem założyć na sylwestra czy imprezę urodzinową.
  4. Stare tenisówki pomaluj kolorowymi flamastrami – gwarantujemy, że dzięki temu buty staną się naprawdę unikalne oraz oryginalne.

Jak przerobić ubrania z wykorzystaniem koronki?

annie-spratt-c9fInHrIOKk-unsplash

Popularnym materiałem odzieżowym są koronki włoskie. Są one często stosowane przy tworzeniu eleganckich ubrań, które można założyć na rozmaite, uroczyste okazje. Poza tym uznaje się je za symbol kobiecości. Dobrze dobrana do naszego już niemodnego ubrania koronka sprawi, że dana bluzka bądź sukienka zyska nowy, niepowtarzalny charakter. Można ją doszyć np. do mankietów lub w okolicach dekoltu. Należy obchodzić się z nią ostrożnie, bowiem łatwo ją zaciągnąć oraz uszkodzić. Koronka stanowi również doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy przedłużyć zbyt krótką sukienkę. W pierwszym etapie trzeba przygotować pasek koronki, który zamierzamy przyszyć do naszego ubrania, a następnie rozpruć podwinięcie dolnego brzegu sukienki – dopiero wtedy możliwe jest wykonanie koronkowego przedłużenia. Wskazówka: przy skutecznym wybieraniu wyprutych nitek z materiału dobrym pomocnikiem może okazać się rolka służąca do czyszczenia ubrań. W trzecim kroku za pomocą szpilek przypinamy pas materiału znajdujący się u dołu sukienki – zwykle w przypadku koronki w maszynie ustawia się szerokość ściegu na 5, zaś jego długość na 2. Na koniec wywijamy sukienkę na prawą stronę po to, aby doszyty przez nas pas koronki dobrze układał się podczas noszenia. To właśnie przeszycie dolnej krawędzi sukienki na wysokość doszytego materiału kończy naszą przygodę krawiecką.

Oryginalnych sposobów na przerobienie starych ubrań jest wiele. Jednym z ciekawszych jest doszycie do nich materiału, np. w postaci tkaniny koronkowej. Sklep Najko ma ją w swojej ofercie! Pasek z ozdobnej koronki może całkowicie zmienić styl starej spódniczki, bluzki czy sukienki. Jeżeli chcemy przerobić nasze ubranie bez konieczności doszywania do niego dodatkowych elementów, można wykorzystać w tym celu m.in. gotowe naszycia różnych rozmiarów. Kreatywnych inspiracji warto poszukać na blogach lub portalach dedykowanych modzie.

newsletter