BLOG

Nowości ze świata mody

Różnice między tkaniną a dzianiną – praktyczny poradnik

Niestety, ale często pojęcia takie jak „tkanina” oraz „dzianina” są używane synonimicznie, co jest błędem, gdyż terminy te nie oznaczają tego samego. W poniższym wpisie blogowym postaramy się wskazać różnice je dzielące, a także wytłumaczymy, dlaczego wiedza ta jest tak istotna przy wyborze m.in. ubrań. Na wstępie zagadnienia te zostaną szczegółowo wyjaśnione, ale już teraz warto podkreślić, że ich nazewnictwo wynika ze sposobu tworzenia materiału, czyli dziania lub tkania.

Tkanina a dzianina – wiedza w pigułce

DSC01721

Zacznijmy od tkaniny! Jest to rodzaj wyrobu włókienniczego, który uzyskuje się w procesie tkania na krośnie, a mianowicie połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, wątku (jeden z dwóch układów nitek) oraz osnowy (razem z wątkiem tworzą konstrukcję tkaniny). Materiał ten cechuje się sztywnością, małą rozciągliwością, a także stabilnością (łatwo go obrabiać). Wykonywane są z niego np. koszule, płaszcze, spodnie bądź marynarki. Wyróżniamy m.in. tkaniny lniane, jedwabne, wełniane, a także bawełniane.

Teraz przyszedł czas, aby powiedzieć kilka słów o dzianinie. Jest to również wyrób włókienniczy, jednak w odróżnieniu od wyżej wymienionej tkaniny, tworzy się ją z jednej nitki. Jak powstaje? Głównie na maszynach dziewiarskich, nieco rzadziej na szydełku. Dzianina wyróżnia się dużą rozciągliwością, miękkością oraz elastycznością. Może ona mieć splot kolumnowy, czyli pionowy, lub poziomy, nazywany rzędowym. Jeżeli zaś chodzi o elementy garderoby, które się z niej wykonuje, to bez wątpienia należy wymienić tutaj: czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, a także dresy czy koszulki.

Poznajmy ich różnice!

Jak już zostało wcześniej wspomniane, tkaninę oraz dzianinę odróżnia głównie metoda splatania nitek. Tkaninę tworzą dwie nitki (wątek i osnowa), natomiast dzianinę produkuje się z przędzy tworzącej oczka. Oczywiście oba te rodzaje, ze względu na swoje odmienne właściwości, posiadają także różne zastosowanie. W przypadku tkanin ich cechy charakterystyczne zależne są od specyfiki tworzonego z nich materiału, ale zwykle wyróżniają się one dużą miękkością – przykład stanowi jedwab. Niektóre zaś są sztywne oraz przewiewne (idealne na lato), należy do nich m.in. len. Warto podkreślić, że większość tkanin jest niezwykle trwała oraz odporna na uszkodzenia. Ponadto produkowane z nich materiały wykorzystuje się do szycia eleganckich garniturów, dobrze skrojonych marynarek bądź płaszczy (odzież z dzianiny nie będzie już tak elegancka). Oprócz wyrobu ubrań z tkaniny (m.in. lnianych sukienek, spodni dżinsowych czy bawełnianych T-shirtów) stosuje się ją także do tworzenia np. pościeli, obrusów lub narzut na łóżko. W przypadku, gdy chcemy samodzielnie coś uszyć, to aby mieć pewność, że wybieramy dobrej jakości materiał tkany, najlepiej jest wybrać profesjonalny sklep z tkaninami i to w nim go zakupić.

Co pierwsze przychodzi na myśl, gdy pomyślimy o dzianinie? Od razu nasuwa się jej miękkość oraz delikatność. Materiały dzianinowe są zwykle kojarzone z chłodniejszymi dniami w roku, a ubrania z nich wykonane uważa się za ciepłe, komfortowe w noszeniu, a także przyjemne dla skóry. Są one dedykowane głównie na sezon jesienno-zimowy (powstają z nich m.in. czapki, szaliki, grube rajstopy bądź swetry). Wymieniając właściwości dzianiny, nie da się zapomnieć o dużej rozciągliwości oraz elastyczności tego materiału. Kiedy przejrzymy swoją szafę, nie sposób również nie znaleźć w niej choć jednej dzianinowej rzeczy. Ze względu na to, że materiał ten jest produkowany z jednej przędzy, koszt jego powstania jest mniejszy w porównaniu do tkaniny

Podsumowując…

DSC01740

Tkaninę od dzianiny odróżni się na podstawie wyglądu (zwykle dzianina ma wygląd plecionki). Odmienny jest również stopień rozciągania tych materiałów. Tkanina nie rozciągnie się wzdłuż swojej szerokości, tylko wzdłuż swojej długości. Z kolei dzianina na odwrót.

Najważniejsze właściwości tkaniny:

  • nieelastyczna,
  • wytrzymała,
  • pochłania mniej wilgoci w odróżnieniu od dzianiny,
  • przyjęło się, że jest mniej wygodna w noszeniu niż dzianina.

Najważniejsze cechy dzianiny:

  • rozciągliwa,
  • bardzo wygodna,
  • zazwyczaj nie wymaga prasowania (jest mało podatna na zagniecenia), którego potrzebują już ubrania wykonane z tkanin, np. bawełnianej (o konserwacji oraz pielęgnacji poszczególnych tkanin pisaliśmy we wcześniejszym wpisie blogowymi),
  • może zużywać się szybciej niż tkanina.

Zarówno włoskie tkaniny, jak i dzianiny stanowią gwarancję najwyższej jakości, a także pięknie prezentujących się materiałów. Jak powszechnie wiadomo to właśnie jakość decyduje o trwałości oraz estetyce danego wyrobu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, pojęcia te już nie będą używane tożsamo i łatwiej będzie je rozróżnić!

newsletter