BLOG

Nowości ze świata mody

Satyna jedwabna, czyli luksus dla każdego

Wiele osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu, w tym również do zakładanych ubrań. Często poprzez odzież można wyrazić swój charakter, a wyszukany, dopasowany styl sprawia, że dana osoba czuje się znacznie bardziej komfortowo. Kluczowe znaczenie przy doborze ubrań ma przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane. Zainteresowaniem cieszy się między innymi jedwabna satyna, która przez swoje znakomite cechy podbiła szczególnie serca kobiet.

Dlaczego ludzie kochają satynę?

satyna jedwabna w wzór marynarski

Satyna jest rodzajem dwustronnej tkaniny, która została utkana splotem atłasowym. Obie strony znacznie się różnią wyglądem, co jest cechą charakterystyczną tego materiału. Na jednej ze stron można zauważyć połysk, a jej powierzchnia jest wyjątkowo gładka. Druga strona natomiast jest matowa. Tkaniny satynowe mają dużą elastyczność i sprężystość, a do tego są miękkie, śliskie oraz przyjemne w dotyku. Materiał zapewnia też komfort termiczny w chłodniejsze dni.

Czym charakteryzuje się satyna jedwabna?

Tkanina satynowa może zostać wykonana z jedwabiu, bawełny lub poliestru, choć do jej produkcji używa się także nylonu czy też innych włókien zarówno sztucznych jak i naturalnych. Dostępne są również tkaniny o mieszanym składzie. Pierwotnie, jeszcze w czasach starożytności, tworzona była wyłącznie satyna jedwabna. Od tamtych lat, aż do dziś, uznawana jest ona za jedną z najbardziej luksusowych i dostępnych dla każdego tkanin. Nie bez powodu to właśnie tkaniny jedwabne są najchętniej wybierane, gdyż są bardzo lekkie i delikatne. Ponadto ten naturalny materiał jest przyjazny dla środowiska oraz bez wątpienia pięknie się prezentuje.

Jakie są rodzaje satyny?

Wydawałoby się, że kiedy zna się właściwości satyny, jej zakup nie powinien stanowić problemu. Niemniej istnieje wiele rodzajów tej tkaniny, które odrobinę różnią się od siebie wyglądem. Zaznajomienie się z poszczególnymi z nich może być istotne dla tych, którzy przywiązują wagę do nawet najmniejszych detali. W sklepach można znaleźć między innymi satynę antyczną, której tył tkany jest z osuwanych lub nierówno przędzonych wątków, a także satynę baronet (bądź inaczej baronette), do której produkcji wykorzystuje się zarówno bawełnę (z tyłu), jak i jedwab (z przodu) – wyglądem przypomina żorżetę.

Innym rodzaj satyny jest lekki i drapujący materiał charmeuse, w przypadku którego spód pozostaje matowy. Można spotkać również satynę z błyszczącą powierzchnią z obu stron, czyli tak zwaną double face. Ciężka i sztywna, choć niezwykle luksusowa tkanina satynowa to duchess satin. Wśród pozostałych rodzajów tkanin znalazły się takie jak między innymi faconne (tkana żakardowo ze wzorami), polisatyna wykonana z satyny poliestrowej, a także tkanina sultan o czesankowym materiale. Rodzajów satyny jest jednak znacznie więcej. Każda z nich przykuje uwagę bez względu na to, w jaki sposób się ją wykorzysta.

satyna jedwabna elastyczna w kwiaty

W jakich produktach występują tkaniny satynowe?

Z uwagi na swoje właściwości satyna sprawdzi się w wielu przypadkach jako elegancka ozdoba i nie tylko. Najczęściej korzystają z niej producenci ubrań. Jest to świetny materiał do wykonania różnej długości sukni. Blask i efekt opływania po sylwetce sukienek z satyny będzie wyglądał zniewalająco. W przypadku ubrań producenci wykorzystują również satynę do szycia luźnych bluzek, które idealnie sprawdzą się latem, a także podczas biznesowych spotkań. Lekkość i delikatność tkaniny sprawiły, że wykonuje się z niej również bieliznę nocną, w tym erotyczną.

Poza ubraniami tkanina satynowa może być wykorzystywana do podszewek, a także do szycia różnych dekoracji. Umieszczone w domu lub lokalu momentalnie sprawią, że wnętrze będzie wyglądać luksusowo. Co więcej, tkaninę stosuje się również w przypadku pościeli lub obrusów – przyjemna w dotyku satyna, przez swój połysk, będzie wyglądać świetnie w każdym pomieszczeniu. Satynowe poduszki nie puszą i nie niszczą włosów. Tego materiału używa się również do czepków na włosy w tym samym celu – dla uchronienia kosmyków przed zniszczeniem, przytrzymania kosmetyków pielęgnacyjnych i ochrony loków w nocy. Zastosowań satyny jest znacznie więcej, a wszystko zależy wyłącznie od zapotrzebowania producenta bądź osoby przygotowującej dekoracje samodzielnie.

Satyna, szczególnie ta wykonana z jedwabiu, to zakup konieczny dla każdego, kto ceni sobie piękno i atrakcyjny wygląd. W szczególności kobietom przypadnie do gustu olśniewająca odzież wykonana z tej tkaniny. Bezproblemowo w sklepach można znaleźć już gotowe, starannie wykonane artykuły satynowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby materiał kupić oddzielnie. Wówczas może on zostać wykorzystany według własnego zapotrzebowania.